Понеделник 24 Мај – Денот на сесловенските просветители неработен за сите граѓани

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија,  24 Mај 2021 година (понеделник) „Св. Кирил и Методиј”, Ден на сесловенските просветители е неработен ден за сите граѓани на Македонија.

Министерството за труд и социјална политика на сите граѓани на Македонија им го честита празникот „Св.Кирил и Методиј”, Денот на сесловенските просветители.

Солунските браќа Кирил и Методиј имаат извонредно и единствено историско-културолошко и епохално просветителско значење за Европа, светот и Македонија.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи