Филипче: Вацинацијата се одвива непречено, вкупно се аплицирани 207.219 дози вакцини

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Министерот за здравство предмалку на својот Фејсбук профил ја сподели досегашната статистика за одвивањето на вакцинацијата во Македонија. Досега вкупно се аплицирани 207.219 дози вакцини.

„Вкупно се аплицирани 207.219 дози вакцини, а ревакцинирани се 31.599 граѓани.

Вчера вкупно се вакцинирале 9.721 граѓани.

Прва доза вакцина вчера примиле 7.445 граѓани.

Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 376.987 граѓани.

Со последните бројки 40% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина.

Со последните бројки 33% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина.

Пријави се на vakcinacija.mk бидејќи тоа е најлесниот и најбрз пат до термин за вакцинација“, напиша Филипче.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи