Ветровито време со засилен северозападен ветер, пониски дневни температури

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Времето денес ќе биде променливо облачно и посвежо. Во поголемиот дел од земјата, освен на крајниот југ, ќе има слаб до умерен дожд на северот со услови за пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува умерен до повремено засилен ветер од западен и северозападен правец.

Во Прилеп и регионот, температурата ќе се движи од 9 °C до 22 °C.

УХМР со актуелно предупредување:

Поради продор на постудена воздушна маса од север, денес и утре ќе биде и ветровито со засилен западен до северозападен ветер најизразен во југозападниот дел од земјата. Во петок ветерот ќе биде северен и особено долж поширокото Повардарие ќе има силен интензитет (и над 70 км/час).

Дневните температури денес и утре ќе се пониски за 4 до 7 степени, а значително посвежо ќе биде и во утринските часови утре и во сабота.

Повремен дожд со слаб до умерен интензитет во поголемиот дел од земјата освен на југот ќе има до утре претпладне.

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video