Инспекторатот за животна средина ја истражува експлозијата во кругот на поранешната Топилница во Велес

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) соопшти дека е направен итен увид во кругот на поранешна Топилница во Велес, откако вчера по силна експлозија на таа локација избувна пожар.

Увид на терен направиле и инспектори од СВР Велес и констатирано е дека пожарот избувнал во текот на сечење метал од постројка за филтрирање, но не можело да се утврди дали причината е контакт на искра со стара електрична инсталација, или со талог од експлозивна хемикалија.

Од Инспекторатот појаснуваат и дека топилницата е индустриско еколошко жариште, а објектите се во сопственост на „Метрудхем“.

„За да се спречи можна хаварија, Државен инспектор за животна средина вчера изрече усна забрана за работа на ЗД Отпад Охрид, компанија која е ангажирана од „Метрудхем“ да го отстрани отпадниот метал од локацијата. Во најитен рок „Метрудхем“ мора да достави документација за отстранување хемикалии и опасен отпад и нивно евентуално чување на локацијата. Истовремено, се врши надзор и врз ЗД Отпад Охрид, за да се утврди колкави количини отпаден метал се веќе отстранети и дали отпадниот метал е потенцијално контаминиран со опасни материи. По анализата на документацијата и прибирањето докази, ќе бидат преземени соодветни мерки“, соопштија од ДИЖС.

Вчера противпожарните служби информираа дека го локализирале пожарот кој избувнал утрото во кругот на поранешната Топилница, која беше еден од најголемите загадувачи на регионот до нејзиното затворање пред скоро две децении.

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video