Следната недела ќе почне исплатата на субвенции за тутун

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Собранието вчера ги усвои предлог-измените на Законот за земјоделство и рурален развој, информира Миле Талески, пратеник на СДСМ.

Тој посочи дека се отстранети пречките за исплата на субвенциите за тутунарите за оваа година.

„Она што е важно да знаат тутунопроизводителите, е тоа дека Платежната Агенција веќе ги има преземено сите мерки и уште од следната недела ќе започне исплатата на субвенциите. Дека тутунарите се важни за СДСМ покажува и фактот што во петтиот пакет мерки обезбедивме дополнителни 307 милиони денари, односно пет милиони евра за поддршка на тутунопроизводителите. Тутунарите да бидат спокојни, субвенциите за тутун ќе бидат исплатени навремено“, порача Талески.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи