Филипче: Од следната недела матичните лекари ќе издаваат електронски ковид сертификати со QR код

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Mинистерот Филипче најави дека од идната недела во државава ќе се издаваат ковид сертификати со кои ќе може да се патува во европските држави.

„Ние следната недела ќе го издадеме и т.н. грин пас. Тоа ќе е оној електронски QR код што ќе има податоци за вакцината, за ПЦР-тест и евентуално за антитела, па кој било од трите параметри, за да може патникот да ги има со себе ако се патува во која било европска земја“, рече Филипче и наведе дека во пресрет на летната туристичка сезона, амбасадорите на 27-те земји на ЕУ ја одобрија препораката предложена од Европската комисија, а која не е обврзувачка за земјите членки.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи