Битиќи за 45те возила на Влада: Поевтин е лизинг отколку да купиш возило и да го амортизираш и да не знаеш што да правиш со железото

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Оперативниот лизинг е стандардна форма во целиот развиен свет во која одржуваш добар возен парк, кој овозможува сигурност, и секогаш е поевтин отколку да купиш возило и да го амортизираш и понатаму да не знаеш што да правиш  со железото кое ќе остане, порача денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи.

„Правевме одредени анализи кои укажуваат дека товарот на евентуалното купување и одржување на возило е речиси двојно поголем отколку оперативен лизинг. Лично сум еден од корисниците на лизинг во изминатите 12 години, но има разлика кај физички и правни лица. Поволностите за правните лица се многу поголеми, се борам и сум се борел во минатото и за физичките лица да бидат исти“, изјави Битиќи во одговор на новинарско прашање пред промоцијата на проектот „Национална платформа за женско претриемништво“.

Кога јас лично носам одлука за мене и за мојот личен буџет, посочи, се водам од принципите на ефикасност на средствата кои ги трошам, мојата безбедност и безбедноста на моето семејство затоа што тоа е најбитно, а се друго ќе се надомести.

„Сметам дека таквите параметри и сега беа водечки во одлуката Владата да набави нови возила преку оперативен лизинг“, рече Битиќи.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи