Колку загуба претрпеjа автобуските превозници заради короната?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупниот број превезени патници во патничкиот патен превоз изнесува 9 158 илјади во првото тримесечје од 2021 година и во однос на истиот период од претходната година е намален за 44.5 %. Според видот на превозот, бројот на превезените патници во градскиот превоз е намален за 42.8 %, во приградскиот превоз за 45.3 %, во меѓуградскиот превоз за 51.7 %, а во меѓународниот превоз за 60.3 %.

Во првото тримесечје од 2021 година, во однос на истиот период од 2020 година, вкупниот број патнички километри во патниот патнички превоз е намален за 66.2 %. Според видот на превозот, бројот на патничките километри во градскиот превоз е намален за 86.8 %, во приградскиот превоз за 68.2 %, во меѓуградскиот превоз за 58.5 %, а во меѓународниот превоз намалувањето изнесува 49.6 %.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи