Петкоски: ОУ „Климент Охридски“ сруши здрав ѕид и противзаконски започна со градба

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Очигледно е дека законот не е ист за сите, па така иако граѓаните со месеци чекаат одобренија за градење, не можат да ги реновираат и надградат сопствените домови, стопанствениците не можат да ги зголемат капацитетите на своите бизниси, ијави на денешната прес конференција Влатко Петкоски од ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

Прес конференцијата ја пренесуваме во целост.

„Дали во Прилеп, градоначалникот можеби замижува пред грубото прекршување на законите и незаконско градење од страна на локалните институции во Општина Прилеп?

Зошто во ОУ „Климент Охридски“е срушен здрав ограден ѕид околу училишната зграда, и зошто бесправно и спротивно на Законот за градење е започната изградбата? Дали изведбата на овој проект е навистина неопходна во време кога голем број дечиња сеуште немаат техничка опрема и услови за следење на оn-line настава?

Дали зад проектот стои можеби нечиј личен интерес? Јавно го прашуваме директорот на ООУ Климент Охридски: -Дали и кога ООУ Климент Охридски има добиено Решение за изградба на ограден ѕид? Дали е изработен основен проект за изградба на ограден ѕид? Дали е избран надзор? Како е воведен во работа изведувачот на градежните активности и кога?

Дали Градоначалникот Илија Јованоски ќе и објасни на јавноста зошто дозволува законот да биде грубо прекршуван од лицата кои тој ги има назначено како носители на функции и директори на образовни институции?

Го повикуваме градежниот инспекторат на Општината да изврши увид на градежните работи и во најбрз рок да ги утврди сите законски недоследности и пропусти. Веќе 4 години во Општина Прилеп владее урбанистички хаос.

Почитувани, Општината не изгради ни еден капитален и корисен инфраструктуран проект за граѓаните, освен милионски мост и новоизграден и крпен булевар од кој граѓаните немаат реален бенефит. Зошто е дозволено урбанистичко дивеење низ градот и тоа од страна на локални институции? Урбанистичкиот хаос во кој е втурнат Прилеп мора да запре! Одговорност за оној кој се огрешил пред законот мора да има и ќе има!“, рече Петкоски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи