Кои се 10-те најголеми компании во светот?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Форбс ја следи работата на најголемите светски компании, мерејќи ги нивните перформанси врз основа на четири критериуми: вредност на средството, пазарната вредност, продажбата и остварената добивка; и ги наведува на своја листа, Глобал 2000. Најниската вредност што е потребна за компанијата да се најде на оваа листа оваа година е 8,26 милијарди долари.

На првите 10 места на листата на најголеми компании во светот се најдоја 5 американски, 4 кинески компании и 1 компанија од Саудиска Арабија.

ICBC (Индустриска и трговска банка на Кина);

JPMorgan Chase;

Berkshire Hathaway;

China Construction Bank (Construction Bank of China);

Saudi Aramco (Saudi Arabian Oil Company);

Apple;

Bank of America (Bank of America);

Ping An Insurance;

Земјоделска банка на Кина (Земјоделска банка на Кина);

Амазон.

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video