На кои стадиони ќе се игра Европско првенство во фудбал 2020?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


До стартот на Европското 2020 кое ќе се игра во 2021 поради здравствената криза, остана помалку од еден месец.

Да ги погледнеме арените на кои летово ќе се игра долго очекуваното првество и најдобриот европски репрезентативен фудбал.

Стадион „Вембли“, Лондон, Англија

Натпревари на Евро2020: 7 (вклучувајќи ги двете полуфиналиња и финалето)

„Алијанц Арена“, Минхен, Германија

Натпревари на Евро2020: 4 (вклучувајќи и 1 меч од 1/4 финале)

 

„Стадио Олимпико“ Рим, Италија

Натпревари на Евро2020: 4 (вклучувајќи и едно 1/4 финале)

Стадион „Санкт Петербург“, Санкт Петербург, Русија

Натпревари на Евро2020: 7 (вклучувајќи и меч од 1/4 финале)

„Јохан Кројф Арена“, Амстердам, Холандија

Натпревари на Евро2020: 4 (вклучувајќи и меч од 1/8 финале)

„Национална Арена“, Букурешт, Романија

Натпревари на Евро2020: 4 (вклучувајќи и меч од 1/8 финале)

„Стадион Паркен“, Копенхаген, Данска

Натпревари на Евро2020: 4 (вклучувајќи и меч од 1/8 финале)

„Стадион Ференц Пушкаш“, Будимпешта, Унгарија

Натпревари на Евро2020: 4 (вклучувајќи и меч од 1/8 финале)

„Хемпден Парк“, Глазгов, Шкотска

Натпревари на Евро2020: 4 (вклучувајќи и меч од 1/8 финале)

„Олимписки стадион Баку“, Баку, Азербејџан

Натпревари на Евро2020: 4 (вклучувајќи и меч од 1/4 финале)

„Олимпико де Ла Картуха“, Севиља, Шпанија

Натпревари на Евро2020: 4 (вклучувајќи меч од 1/8 финале)


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи