Писмото на Ајнштајн со равенката E=mc2 e продадено за 1,2 милиони долари

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Писмото на еден од најголемите физичари на сите времиња, Алберт Ајнштајн кое ја содржи равенката E=mc2 е продадено на аукција за вртоглави 1,2 милиони долари.

Писмото кое е напишано лично од Ајнштајн и ја содржи можеби најпознатата равенка на светот е продадено на аукција одржана на 20-ти мај за 1,2 милиони долари. Тоа е далеку повеќе во однос на проценката, затоа што се веруваше дека за писмото новиот сопственик ќе издвои околу 400 илјади долари.

Ајнштајн го напишал писмото на 26-ти октомври 1946-та година како одговор на прашањето на доктор Лудвик Силберстајн, полско-американски физичар кој е познат по оспорувањето на теориите на Ајнштајн.
Светски познатата равенка е напишана во првиот ред од писмото.

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video