22-ца пациенти починале, а 664 се заразиле со корона во Македонија и покрај тоа што примиле вакцина

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


22-ца пациенти во Македонија починале од Ковид 19 и покрај тоа што примиле анти ковид вакцина. Податоците се на Министерството за здравство од каде информираат дека од вкупно починатите, 17 се разболеле во првите 14 дена по примена прва доза од вакцината. Дури 664 вакцинирани граѓани се заразиле со вирусот и покрај тоа што биле вакцинирани.

„Од вкупниот број на заразени после вакцинација, 456 се потврдени како позитивни во првите 14 дена од датумот на вакцинација, што укажува на фактот дека најверојатно истите биле во период на инкубација во моментот кога ја примиле вакцината. Од вкупниот број на починати лица (22), 17 се во првите 14 дена од датумот на вакцинација, односно дел од лицата кои најверојатно биле во период на инкубација во моментот кога ја примиле вакцината“, информираат за Алфа од Министерството за здравство.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи