Вчера се вакцинирале 6.940 граѓани

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, информира министерот за здравство Венко Филипче.

„Вкупно се аплицирани 267.167 дози вакцини, а ревакцинирани се 42.831 граѓани. Вчера вкупно се вакцинирале 6.940 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.958 граѓани.Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 422.503 граѓани. Со последните бројки 46% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина. Со последните бројки 39% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина. Пријави се на vakcinacija.mk бидејќи тоа е најлесниот и најбрз пат до термин за вакцинација“, соопшти Филипче.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи