Колку фирми банкротирале за 1 година во пандемијата?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


За една година во Македонија згаснале 2.854 компании или 3,8% од вкупниот број. Најголем дел од нив се од услужните дејности.

Во изјава за Сител, првиот човек на Бизнис конфедерацијата на Македонија, Миле Бошков вели дека основната причина за банкротирањето, покрај здравствената криза која премина во економска, е сивата еконимија и лошите закони кои дозволуваат изигрување на системот.

„Тука има една друга причина, можам така да ја наречам поврзана со даночна евазија, поврзана со сивата економија, со изигрување на системот. Патем, системот и го дозволува тоа, тие празнини, недоречености го дозволуваат тоа, поврзано одговорноста, со гаранцијата, поврзано со етичкото водење на бизнисот“, вели Бошков.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи