Почина Шекспир, првиот маж во светот кој се вакцинираше против корона

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Првиот маж на светот кој се вакцинираше против ковид-19, Вилијам Шекспир, почина од мозочен удар на 81 година, пет месеци откако се вакцинираше со Фајзер во болницата во Ковентри.

„Бил беше многу благодарен што му беше понудена можност да биде еден од првите луѓе на светот кои ќе ја добијат вакцината. Беше многу горд на тоа и постојано охрабруваше други да се вакцинираат“, вели неговата сопруга Џил.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи