Цените на златото највисоки од почетокот на 2021

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Во вторникот, вредноста на златната унца беше оддалечена само неколку долари од границата од 1.900 долари. Ова е највисоко ниво од 8-ми јануари па досега.

Челниците на ФЕД продолжуваат да истакнуваат дека сè уште не е време за заострување на монетарната политика бидејќи повисоката инфлација, која во моментов ги придружува развиените економии, се очекува да биде поголема поради тесните грла во снабдувањето.

Се чини дека ФЕД ќе толерира повисока инфлација и нема да реагира наскоро со повисоки каматни стапки, и ова е сценарио што може да ја зголеми цената на златото (златото е традиционална заштита од инфлација) над 2.000 долари за неколку месеци, особено ако доларот (моментално најнизок во последните четири и пол месеци) продолжува да губи од вредноста.

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video