Четири новозаразени од корона во Прилеп, 46 нови случаи и 14 починати во Македонија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се потврдени 46 нови случаи на Ковид-19. Регистрирани се 19 случаи во Скопје, 5 во Радовиш, по 4 во Прилеп и Кичево, 3 во Куманово, по 2 во Струмица, Битола и Гостивар и по 1 случај на Ковид-19 е регистриран во Неготино, Охрид, Струга, Гевгелија и Берово.

Oд МЗ исто така информираат дека во изминатото деноноќие од Ковид-19 починале 14 лица. Починале 8 лица од Скопје (56г, 61г, 69г, 70г, 71г, 79г, 79г и 85г), по 2 лица од Гостивар (62г и 70г) и Кичево (59г и 83г) и по едно лице од Куманово (84г) и Тетово (60г). Од пријавените, 6 лица се починати во домашни, а останатите 8 во болнички услови.

Регистрирани се 147 оздравени пациенти, односно, од Скопје – 73, Куманово – 18, Прилеп – 17, Струмица, Штип и Кочани – по 5, Битола и Велес – по 4, Виница – 3, Неготино и Пробиштип – по 2 и по 1 од Радовиш, Гостивар, Тетово, Кавадарци, Ресен, Богданци, Крушево, Демир Хисар и Кратово.

„Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.117, бројката на оздравени пациенти е 147.190, на починати е 5.356, а бројот на активни случаи изнесува 2.571“, стои во соопштението на МЗ.

Досега во земјава се направени вкупно 782.654 тестирања на Ковид-19, а во изминатото деноноќие се направени 3.073 тестови.

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video