ВИДЕО – Мицкоски: Во буџетот нема пари за инфраструктурата во Пелагонија, СДСМ лаже

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари средба со бизнис секторот во Прилеп на која се разговарало за тоа кои се најголемите барања и потреби на прилепското стопанство. Според Мицкоски, клучните барања на бизнисмените биле во делот на урбанизмот и патната инфраструктура.

Во делот на урбанизмот, во делот на инфраструктурата, тоа е она кое што е клучно, бил тука пред некој ден ресорниот министер, повторно истите ветувања како пред 5 години, но за жал ние моравме да им ја кажеме вистината дека од овогодинешниот буџет од Министерството за финансии, но и во оној консолидиран во кој што е буџетот на јавното претпријатие за државни патишта, не постојат средства за некакво вложување во инфраструктурата во делот на Пелагонија. Тоа го зборувавме и во Битола, тоа и го зборуваме тука во Прилеп. За жал морам да кажам дека тие луѓе не ја говорат вистината, односно ги мамат луѓето од бизнис заедницата. Тоа беа генералните забелешки, инфраструктурата и делот на урбанизмот, за да се ослободи и да се почне конечно да се инвестира. Добивме еден податок, пратеничката Ана Лашкоска ќе го каже, мислам дека 17 одобренија за градба беа доделени во 2020 и 4 легализации, додека за време на ВМРО-ДПМНЕ и по неколку стотици одобренија за градба беа доделени. За тоа можат да посведочат луѓето и од бизнис заедницата, но и прилепчани, дали е тоа доволно и дали тоа одговара на потребите на Прилеп и на прилепчани“, кажа Мицкоски.

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video