Кога ресурсите се ограничени на извидничката креативност и нема крај

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Ние извидниците на нашите смотри и кампови кои најчесто се одвиваат во природа, успеваме да ја докажеме својата креативност на најразлични начини. Кога нашата креативност, нашите вештини и она што ни го нуди природата ќе се сплотат, тогаш добиваме нешто прекрасно. Кога кампуваме на некое место далеку од модерниот свет многу од нештата на кои сме навикнати да ги гледаме секојдневно ги нема, па затоа нашите извидници смислуваат најразлични начини како да си го олеснат својот престој во природа.

Со помош на некои основни алатки и материјалите кои се наоѓаат околу нас, ние успеваме да реализираме доста интересни проекти кои се направени од природни материјали како камен, дрво и сл. Некои од нив ги правиме за да си го олесниме нашиот престој како на пример огниште, сушалка за алишта, масичка и слично, а некои ги правиме едноставно за забава и за исполнување на нашиот натпреварувачки дух. Кога ресурсите се ограничени, на нашата креативност и нема крај.

Владимир Јорданоски – водач во Извиднички одред „Феникс“ – Прилеп

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video