МИА од Македонија и БТА од Бугарија потпишаа договор за размена на информации и соработка

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


На првиот ден од заедничката посета на Рим, престедателите на Македонија Стево Пендаровски и на Бугарија Румен Радев, присуствуваа на потпишување на Договор за размена на информации и професионална соработка помеѓу Медиумската Информативна Агенција (МИА) и  Бугарската телефонска агенција (БТА).

Договорот го потпишаа директорите на МИА Драган Антоновски и на БТА Кирил Волчев.

Овој договор е во согласност со Договорот за пријателство помеѓу двете држави.

„БТА и МИА ќе преземат ефикасни мерки за размената на информации да нема недобронамерна пропаганда и поттикнување на насилство, омраза или други слични дејствија, што ќе ги нарушат односите меѓу Република Бугарија и Република Македонија”.

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video