СОНК оди на штрајк и учебната година нема да заврши доколку не се исплатат надоместоци

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Постои можност учебната година да не заврши на време и учениците да не ги добијат сведителствата доколку наставниците од основните училишта не ги добијат надоместоците за прекувремена работа, изјави денес претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) Јаким Неделковски.

Според Неделковски, голем број на општини не ги исплатиле овие надоместоци, кои им следуваат на наставниците поради зголемениот обем на работа за време на корона пандемијата.

„Поради пандемијата и посебниот начин на одржување на наставата, децата беа поделени во две групи, а наставниците имаа зголемен број на часови и обврски, но пари како надоместок во многу општини не се исплатени, иако од Министерството за образование и наука велат дека средствата им се исплатени на општините. Ако до 1 јуни парите наставниците не ги добијат надоместоците, учебната година нема да заврши”, рече Неделков.

Поради пандемијата на ковид-19 цела учебна година наставата во основните и средните училишта се одвива онлајн. Со физичко присуство е дозволена настава само за ученици до трето одделение, при што во една група не смее да има повеќе од 15 деца.

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video