Вчера се аплицирале 11 598 дози, 2 504 прва доза, останатите ревакцинација

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Во текот на вчерашниот ден во Македонија се вакцинирале 11 598 граѓани, од кои само 2 504 примиле прва доза, додека останатите се ревакцинирале.

Со ова бројот на вкупно вакцинирани граѓани се искачи на 231 014, од кои 59 815 се вакцинирале и со втора доза.

„Со последните бројки, 47% од населението над 70 години има примено барем една доза вакцина, 41% од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина“, соопштија од Министерството за здравство.

Оттаму констатираат дека интересот за вакцинација секојдневно се зголемува и досега бројот на граѓани што се пријавиле на веб-платформата vakcinacija.mk изнесува 427 535.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи