Пратениците одлучуваат дали ќе има референдум за реформите во образованието

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Пратениците денеска ќе одлучат дали ќе има референдум за реформите во образованието предложени од министерката за образование, Мила Царовска.

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ се против дигитализацијата на образованието и укинувањето на печатените ученици. Претставници на Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ се повикани денеска во Собранието каде пратениците треба да разгледаат дали нивната иницијатива е комплетна. Родителите во вторникот собираа иницијални потписи во две подрачни единици на Државната изборна комисија.

Минатата недела пратениците ја одбија првата иницијатива бидејќи таа не беше комплетна, односно не беше уредно доставена.

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video