Природниот прираст негативен, во првиот квартал бројот на родени намален за 7%

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Бројот на живородени деца во првото тримесечје од оваа година во споредба со истиот период лани бележи намалување од 7 %, а во истиот квартал бројот на починати лица има зголемување од 35,8 %. Податоците на Државниот завод за статитстика регистрираат дека во овој период се починати 21 доенче.

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во првото тримесечје од 2021 година изнесува 3 896. Бројот на починати лица е 6 925, а од нив 21 се умрени доенчиња.

Природниот прираст е негативен и  изнесува – 3 029, што значи бројот на живородените деца е помал од бројот на умрените лица.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи