4 новозаразени и 1 починат од корона во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Министерството за здравство информираше дека во последните 24 часа регистрирани се 50 нови случаи од КОВИД-19 и тоа 27 во Скопје, 5 во Куманово, 4 во Прилеп, 3 во Гостивар, по 2 во Тетово, Велес, Штип и Кичево, додека во Струмица, Гевгелија и Виница е регистриран по едно новозаразено лице.

Од М3 исто така информираат дека во последното деноноќие пријавени се вкупно 18 починати лица и тоа осум од Скопје од 63 до 88 годишна возраст, три лица од Тетово од 75 до 78 години, две лица од Битола на 84 и 88 години, и по едно лице од Прилеп (68г) Кавадарци (79г), Кочани (74г), Радовиш (80г) и Дебар (55г). Оттаму дополнуваат дека од пријавените починати лица, седум лица се починати во домашни, а 11 во болнички услови.

Во последните 24 часа, регистрирани се и 81 оздравено лице.

„Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.217, бројката на оздравени пациенти е 147.381, на починати е 5.387, а бројот на активни случаи изнесува 2.449“, известуваат од МЗ.

Досега во земјата се направени вкупно 788.300 тестирања на КОВИД-19, а во последните 24 часа се направени 2.955 тестирања.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи