Три награди за прилепчанките Марина Николоска, Васе Цветкулеска Митреска и Милка Бошкоска на манифестацијата „Вешта жена“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Прилепчанката Марина Николоска го освои првото место на манифестацијата „Вешта жена“ која во месец март се одржа во Прилеп. Васе Цветкулеска Митреска доби пехар за тригодишно учество, како најмлада учесничка на „Вешта жена“, а додека Милка Бошкоска го освои второ место Гран при на Република од 9 учеснички.

Наградите денеска им беа доделени на манифестацијата Етно вешта жена во манастирот Света Марина во селото Зубовце, Гостивар. Инаку домаќинот за идната година се бира така што се прави погача со паре, се крши и каде што ќе падне парето, тој град е домаќин. Година во гоствиварско Зубовце имаше претставнички на „Вешта жена“ од 24 града во Македонија.

Основач и главен органзиатор на оваа манифестација е Снежана Жана Стојаноска од Тетово. В година домаќини ќе бидат вештите жени од Кочани. Инаку на Етно вешта жена се продаваат направените јадења, а парите остануваат за манастирот каде се одржува настанот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи