Војници на НАТО по грешка влетале во фабрика во Бугарија – работниците преплашени

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Вработените во фабриката за производство на сончогледово масло во бугарско село во близина на Пловдив биле цел на војници на НАТО кои за време на воена вежба по грешка вооружени влетале на нивното работно место.

Група војници вооружени со автоматски пушки ја прескокнале оградата и упаднале во фабриката. Двајца работници од фабриката изјавиле дека војниците им наредиле да седнат, а потоа се поделиле во групи и ги обиколиле сите простории на фабриката, пренесе ТВ „Нова“.

„Беше страшно. Бев многу исплашен и не знаев како да реагирам. Се тресев од страв“, изјавил еден работник.

Инцидентот се случил на 11 мај за време на воените вежби на НАТО. Станува збор за маневрите „Swift response 21“ во кои учествуваа американски, италијански и бугарски војници. Според сценариото, војниците требало да бидат на напуштен аеродром. Меѓутоа, постои фабрика веднаш до аеродромот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи