Државниот врв присутен на вежбата „Одлучен удар“ на Криволак

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Државниот врв се собра денеска на Криволак, на презентација на резултатите од НАТО – вежбата „Одлучен удар“, што веќе две седмици се спроведува на овој полигон.

Во Криволак денеска, освен претседателите на државата, на Владата и nа Собранието, како и министерката за одбрана Радмила Шекеринска, се и повеќе членови на Владата и на парламентот, меѓу кои и министрите за: внатрешни работи – Оливер Спасовски, за здравство – Венко Филипче, за финансии – Фатмир Бесими.

„Денеска на Криволак ќе ја видиме моќта на сојузништвото. Пред државниот и армискиот врв, гостите од сојузничките земји и пред медиумите, припадниците на армиите на Северна Македонија, САД, Бугарија и Грција ќе ги покажат резултатите од извежбувањето во изминатите две недели, во „Одлучен удар 21“ – дел од најголемата НАТО вежба во Европа“, напиша Шекеринска на Фејсбук.

Претседателот Стево Пендаровски  изјави дека вежбата освен што е потврда во воена смисла на капацитетите за спроведување на интегрирани операции, оваа вежба е многу значајна за зајакнување на трансатлатнското партнерство и преку тоа за безбедноста на Европа и на Западниот Балкан.

„Со заедничкото планирање и реализација на една ваква вежба Македонија и САД го афирмираат стратешкото партнерство кое долги години опстојува меѓу нас, освен тоа постои уште една многу важна регионална димензија“, рече Пендаровски. 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи