Колку казни се напишани за неносење маска – наплатени 1 милион евра за казни

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Според податоците кои МОФ ги добива од Министерството за внатрешни работи од почетокот на ноември 2020, кога носењето маски на отворено стана законска обврска, биле евидентирани вкупно 101.636 прекршоци за непочитување на оваа мерка.

Најмногу се казнувало првите два месеци по стапување на сила на оваа мерка, додека најмалку прекршоци биле регистрирани во последниов месец. Од МВР велат дека најголемиот процент од прекршоците биле поради неносење заштитна маска за лице на отворен простор.

Евидентирани прекршоци за неносење маска:

ноември 2020: 18 303
декември 2020: 18 395
јануари 2021: 11 556
февруари 2021: 11 454
март 2021: 16 548
април 2021: 14 886
мај 2021: 10 494

Ако се земе дека казните за овој прекршок се 20 евра, односно половина од ова доколку казната се плати во рок од 7 дена, тоа значи дека за неносење маски биле наплатени најмалку 1 милион евра од граѓаните на Македонија.
Од утре, 1 јуни, се укинува мерката за носење заштитна маска на отворено.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи