Роверот Кјуриосити фотографира облаци на Марс

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Иако последните фотографии испратени од Кјуриосити до матичната планета потсетуваат на разгледници од Земјата, тоа е нешто далеку поегзотично: облаци од Марс.

Конечната слика е создадена со комбинирање на 21 фотографија, направени за да ги разгледаме одблизу необичните облаци над областа на кратерот Гале. Пред две години, научниците открија дека облаците се формираат на Марс порано од предвиденото, па затоа годинава на Кјуриосити им беше дадена задача да ги „набљудуваат“

„Првите облаци се појавија во јануари, пругасти и богати со мраз, понекогаш менувајќи ги боите различно од нивните роднини на Земјата“, пишува PC Press.

Марсовите облаци на тој начин се сменија од црвени нијанси во зелена, потоа сина и розова. Овие облаци се наоѓаат во повисоките делови на атмосферата од оние забележани досега. Тие наводно содржат замрзнат јаглерод диоксид или таканаречен „сув мраз“, иако научниците сè уште не успеале да го потврдат тоа. Тие се најубави веднаш по зајдисонцето, кога ледените кристали светат на последното светло.

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video