Синдикатот на УКИМ со ултиматум до Собранието: Колективни преговори или штрајк

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Синдикатот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје најавува штрајк, во отворено писмо до Собранието на Македонија, како основач на оваа институција.

Во писмото, кое датира од 27 мај, од Сојузот на синдикати на УКИМ наведуваат дека ќе излезат на штрајк ако во рок од 7 дена не добијат писмен одговор од парламентот за почнување колективни преговори.

„Доколку во рок од седум дена не добиеме писмен одговор за отпочнување колективни преговори, ќе бидеме принудени преку штрајк да бараме остварување на нашите права, загарантирани со Устав и закон“, стои во отвореното писмо.

Од Сојузот на синдикати на УКИМ посочуваат и дека лани на 11ти ноември поднеле барање до Собранието за почнување колективни преговори и потпишување колективен договор, но како што се наведува, до денеска Синдикатот не добил никаков одговор од Собранието.

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video