Двегодишната Каше со коефициент на интелигенција 146 е најмладиот член во Менса, општеството на најинтелигентните луѓе во светот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Двегодишното девојче Каше Квест – кое има IQ 146 – стана најмладиот член на општеството на најинтелигентните луѓе во светот Менса.

Патем, само оние чие ниво на интелигенција е во првите 2 % од вкупната популација можат да станат член на Менса, со просечен коефициент на интелигенција помеѓу 85 и 115.

„Каше е неверојатна девојка, а во нејзиниот случај одлично е тоа што нејзините родители го препознале нејзиниот потенцијал толку рано“, изјави извршниот директор на американскиот Менс Тревор Мичел за„ Фој њуз“.

На овој начин, посочува Мичел, таа ќе може да и помогне повеќе во многуте уникатни предизвици со кои се соочуваат талентирани млади луѓе и деца на дневна основа.

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video