Двегодишната Каше со коефициент на интелигенција 146 е најмладиот член во Менса, општеството на најинтелигентните луѓе во светот


Двегодишното девојче Каше Квест – кое има IQ 146 – стана најмладиот член на општеството на најинтелигентните луѓе во светот Менса.

Патем, само оние чие ниво на интелигенција е во првите 2 % од вкупната популација можат да станат член на Менса, со просечен коефициент на интелигенција помеѓу 85 и 115.

„Каше е неверојатна девојка, а во нејзиниот случај одлично е тоа што нејзините родители го препознале нејзиниот потенцијал толку рано“, изјави извршниот директор на американскиот Менс Тревор Мичел за„ Фој њуз“.

На овој начин, посочува Мичел, таа ќе може да и помогне повеќе во многуте уникатни предизвици со кои се соочуваат талентирани млади луѓе и деца на дневна основа.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи