Околу 6% луѓе умираат поради физичка неактивност

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Недостаток на вежбање и физичка неактивност имаат многу негативни ефекти врз луѓето и се одговорни за 6 проценти од смртните случаи во светот, изјави д-р Хајла Каџихан.

Обраќајќи се на виртуелниот прв Национален е-симпозиум за физичка активност, д-р Каџихан, раководител на Одделот за работна терапија на Факултетот за здравствени науки, Универзитетот Бируни, истакна дека физичката неактивност стана вообичаена денес во светот.

„Физичката неактивност во 21-25 проценти од случаите влијае на појава на рак на дојка и дебело црево, 27 проценти дијабетес и 30 проценти исхемична срцева болест“, рече Каџихан.

Вежбањето и физичките движења се најефективниот и најевтиниот метод за превенција од срцеви заболувања, дебелина, висок крвен притисок, дијабетес и некои видови карцином, рече професорката.

„Физичката активност му помага на поединецот да се чувствува поенергично, живо, поактивно и помирно. Го штити и подобрува здравјето на луѓето со ограничена подвижност и спречува болести предизвикани од неактивност“, нагласи Каџихан.

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video