Почна изградбата на пловечкиот вселенски аеродром на Илон Маск

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Илон Маск објави дека веќе е во тек изградбата на неговиот вселенски аеродром и дека треба да биде подготвен за лансирање идната година. Маск минатата година ја најави изградбата на пловечки вселенски аеродроми од кои нивните летала ќе тргнуваат на пат до Месечината, но и до Марс.

Оттогаш немаше многу информации за нивната изградба, но SpaceX постојано ги тестираше своите вселенски летала од новите генерации Starship, со кои планираат вда го освојат Марс. Веќе идната година Starship треба да почне с своите вселенски патувања и наместо од Бока Чика во Тексас, на вселенските патувања ќе може да полетува од вселенските аеродроми сместени на море.

Со својот коментар на Твитер вчера го потврди Илон Маск и додаде дека океанскиот вселенски аеродром Deimos е во изградба и дека ќе биде спремен за лансирања идната година. Фотографијата објавена на Твитер прикажува морска платфрома на која е сместена лансирна рампа и ракета Starship подготвена за полетување. Како ќе изгледа Deimos уште не е познато, но првите нацрти или фотографии веројатно ќе ги видиме на профилот на Маск.

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video