Сиромашни рибари пронашле богатство вредно милион евра во стомакот на мртов кит


Група рибари од Јемен, една од најсиромашните арапски земји, пронајдоа нешто во Аденскиот Залив што им го смени животот.

Имено, тие наидоа на труп на кит, а кога погледнаа во неговиот стомак, пронајдоа големо парче мукозна материја позната како сив килибар.

Бидејќи сивиот килибар е многу редок, постигнува и висока цена, па според Би-Би-Си, сиромашните рибари пронашле парче вредно над милион евра.

Сивиот килибар се произведува од китовите китови кога нивните жолчни канали во дигестивниот тракт создаваат секрети за да го олеснат минувањето на големи или остри предмети. Китовите потоа повраќаат слуз кој се стврднува и плови во грутки на површината на морето.

Претежно се користи во индустријата за парфеми поради неговата способност да го продолжи времетраењето на мирисите.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи