Сиромашни рибари пронашле богатство вредно милион евра во стомакот на мртов кит

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Група рибари од Јемен, една од најсиромашните арапски земји, пронајдоа нешто во Аденскиот Залив што им го смени животот.

Имено, тие наидоа на труп на кит, а кога погледнаа во неговиот стомак, пронајдоа големо парче мукозна материја позната како сив килибар.

Бидејќи сивиот килибар е многу редок, постигнува и висока цена, па според Би-Би-Си, сиромашните рибари пронашле парче вредно над милион евра.

Сивиот килибар се произведува од китовите китови кога нивните жолчни канали во дигестивниот тракт создаваат секрети за да го олеснат минувањето на големи или остри предмети. Китовите потоа повраќаат слуз кој се стврднува и плови во грутки на површината на морето.

Претежно се користи во индустријата за парфеми поради неговата способност да го продолжи времетраењето на мирисите.

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video