Од денес нови правила за пренесување кеш преку границите на ЕУ

Facebook
Twitter
Email
Print

Нови правила за контрола на пари во готово и вредни предмети што влегуваат и излегуваат од ЕУ стапуваат на сила од денес.

Сите патници кои влегуваат или излегуваат од територијата на ЕУ ќе треба да пополнат декларација доколку носат 10.000 евра или повеќе во валути или еквивалент на таа сума во други валути, како и во други начини на плаќање како што се патнички чекови или меници.

Новото правило е дел од напорите на ЕУ во борбата против перењето пари и изворите за финансирање на тероризам.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи