Осветен голем крст во населбата Жабино Маало во Прилеп


Жителите од населбата Жабино Маало во Прилеп поставија нов крст во близина на параклисот кој е висок 6 метри, а широк 3. Крстот беше и осветен во присуство на голем број верниции и жители на населбата, а крстот е изграден по иницијатва на Оливер Лозаноски, жител од населбата. За изработка на крстот средства донирале жителите, но и нашите верници од дијаспората.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи