Филипче: Можно е укинување на полицискиот час и да се донесат препораки за организација на настани од 15 јуни


Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање рече дека можно е од 15 јуни да има дополнително олабавување на мерките воведени поради вирусот ковид-19.

„Трендот е еднаков и во другите градови во земјата, нема притисок повеќе во инфективните одделенија. Следниот состанок на Комисијата за заразни болести ќе биде пред 15 јуни, а дотогаш ќе работиме со организаторите на разни настани и концерти – тоа што се планира да се организира во текот на летните месеци, за да се донесат соодветни протоколи. Што значи, ако продолжат овие бројки и трендови, после 15 јуни може да се очекува дополнително олеснување на рестриктивните мерки. Тука мислам на две работи, прво полицискиот час и второ препораките за организација на други настани“, рече Филипче.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи