Венчаницата на лејди Дијана на изложба во палатата Кенсингтон

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Фустанот што Дајана, принцезата од Велс, го носеше на денот на венчавката пред 40 години, ќе биде изложен во нејзиниот поранешен дом во палатата Кенсингтон. Венчаницата е дизајнирана од Дејвид и Елизабет Емануел за свадбата во јули 1981 година на Дајана со принцот Чарлс и има 7,6 метри долг вел.

Организаторите на изложбата Royal Style Emerging велат дека фустанот „е меѓу најпознатите во историјата на невестинските фустани“.

За јавноста изложбата е отворена од 3 јуни, еден месец пред 60от роденден на Дајана и ќе трае до почетокот на јануари 2022 година.

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video