Зошто авионите секогаш се во бела боја?


Почнувајќи од одржувањето на температурата на авионот до минимизирање на удари од птици, кои се четирите причини за тоа комерцијалните авиони да се скоро секогаш во бела боја?

Се разбира, секоја авиокомпанија има свое карактеристично обележување или живопис – опфаќа идентификатори во боја, графички и типографски – но под сето тоа речиси сите патнички авиони имаат бела боја.

Четири причини зошто авионите се во бела боја:

Ја рефлектира сончевата светлина

Главната причина зошто авионите се обоени во бела или светла боја е да ја рефлектираат сончевата светлина. Другите бои ќе го апсорбираат најголемиот дел од светлината. Боењето на патнички авион во бело го минимизира греењето и потенцијалното оштетување од сончевото зрачење не само кога авионот е во лет, туку и кога е паркиран на пистата.

Белата боја не бледее

Кога летаат на голема надморска височина, авионите се целосно изложени на разни атмосферски услови. Обоени авиони имаат тенденција да бледнеат со текот на времето, и со тоа е потребна повторна боја за да се задржи нивната естетска привлечност. Освен фактот дека бојата додава значителна тежина на авионот – што значи дека е согорено повеќе гориво – и самата боја чини пари.

Од друга страна, авион кој е обоен во бела или светла боја не се појавува значително поразличен дури и откако поминал значително време во воздухот.

Овозможува полесно откривање на знаци на оштетување

Од очигледни безбедносни причини, комерцијалните авиони редовно се проверуваат за форми на оштетување на површината, како што се пукнатини и вдлабнатини.

Ништо не е подобро од белата боја, бидејќи овие вдлабнатини и  дефекти се скоро секогаш потемни од белата боја, овозможувајќи брзо да се идентификуваат и поправат истите.

Ги намалува ударите од птиците

Ударите од птици можат да бидат судири помеѓу птици и авион што е во фаза на полетување, слетување или лета на ниска висина. Нападите на птици се вообичаени и можат да бидат значителна закана за безбедноста на авионите.

Белите екстериери можат да ја зголемат видливоста на авионот и потенцијално да го зголемат неговото откривање и избегнување од птиците. Од друга страна, шемите на потемни бои на авиони може да го намалат контрастот помеѓу авионите и визуелната позадина. Така, ова може да ја намали способноста на птиците да детектираат авиони во доволно време за да избегнат судир.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи