Филипче: Ревакцинација во Врање или Ниш за Македонците кои се вакцинираа во Србија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Македонците кои се вакцинираа со „АстраЗенека“ во Србија и ја примија само првата доза, ревакцинација ќе може да направат повторно во Србија.

Министерството за здравство е во преговори со српското министерство за здравство ревакцинацијата да се врши на пункт кој ќе биде блиску до границата со Србија, односно Врање или Ниш, со што би им се олеснило на македонските граѓани.

„Со министерот Лончар утрово разговаравме дали може да се организира некој пункт поблиску до нашата земја за ревакцинацијата на нашите граѓани во Србија. Има расположение и наредните денови ќе информираме што точно е договорено, размислувањата се да биде во нивните пунктови во Врање или Ниш“, рече Филипче.

Во Србија пред три месеци вакцина за заштита од Ковид – 19 примија околу 15.000 Македонци, а најголемиот број од нив беа вакцинирани со вакцината на „АстраЗенека“ која кај нас е забранета за лица помлади од 60 години.

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video