Цените на храната на глобално ниво со најголем скок во последните 10 години

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Според Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО), вВо мај, глобалните цени на храната скокнаа на највисоко ниво во скоро една деценија, зголемувајќи се за 40 % во однос на претходната година.

Индексот на цените на храната на ФАО се зголемува 12 месеци по ред за да го достигне највисокото ниво од септември 2011-та година, водени од поголемите трошоци за растителни масла, шеќер и житни култури.

Цените се зголемија за 4,8% во споредба со април, најбрз раст на месечно ниво од октомври 2010-та година, и за скоро 40% во споредба со мај 2020-та година.

Наглиот пораст на цените на храната е последица на ковид-19 пандемијата, економската криза која произлезе од неа, како и деценискиот проблем со безбедноста на храната која е нарушена од климатските промени.

ФАО ги следи цените на различните видови храна, вклучувајќи житни култури, маслодајно семе, млечни производи, месо и шеќери.

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video