НАСА најави две мисии на Венера – „ДаВинчи +“ и „Веритас“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

НАСА најави две нови мисии на Венера наречени „ДаВинчи +“ и „Веритас“, чија цел ќе биде да ги истражат атмосферските и геолошките карактеристики на планетата.

„ДаВинчи +, кој ќе се состои од летало и сонда, ќе го измери составот на густата и топла атмосфера на Венера, што треба да им помогне на научниците да утврдат како еволуирала, а задачата на Веритас е да ја исцрта нејзината површина за да се обиде да ја разбере нејзината геолошка историја“, велат од НАСА.

Најблиската планетарна братучетка на Земјата, втора планета по оддалеченост од Сонцето, е со структура слична на Земјата, но е малку помала и многу потопла. Над непријателската површина се протега густа и токсична атмосфера составена пред се од јаглерод диоксид и облаци од сулфурна киселина. Резултатот е ефект на стаклена градина што ја пржи површината на Венера на 880 степени, доволно за да се раствори оловото. „Воздухот“ на Венера е толку густ што повеќе делува како течност отколку како гас.

Мисијата има за цел да открие зошто Венера денес изгледа како пекол, иако некогаш имала многу од карактеристиките на Земјата и можеби била првата населена планета во Сончевиот систем, со океани и клими слични на Земјата.

Овие мисии вредни околу 500 милиони долари треба да започнат во периодот помеѓу 2028 и 2030 година.

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video