Смрт или логор! – Северна Кореја во војна против странски филмови, алишта, сленг


Северна Кореја донесе нов закон каде забранува било какво странско влијание, забранувајќи било каква странска облека, странски филмови или зборувајќи сленг, пренесува ББС.

„Секој што ќе биде фатен со голема содржина на видео снимки од Јужна Кореја, САД или Јапонија му следува смртна казна, а оние што ќе бидат фатени како гледаат такви снимки им следува казна затвор до 15 години.“

Замислете да сте во постојан карантин, без интернет, без социјални медиуми и со само неколку телевизиски канали под строг надзор на државата кои постојано го величат лидерот – тоа е животот во Северна Кореја, пишува британскиот јавен сервис.

Народот во Северна Кореја со години се служел со криумчарење на филмови од Кина преку УСБ стикови. Доколку три пати се промаши лозинката на УСБ стикот, содржината во него се брише. Во раните 2000ти години властите приметиле се поголем број на пиратски филмови од Кина, па со тоа почнале да прават претреси на универзитетите, но тогаш казните биле поблаги, со што на осомничените им следувало само една година затвор.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи