Филипче: Полицискиот час и мерките да важат до 15 јуни

Facebook
Twitter
Email
Print

Министерот за здравство Венко Филипче предлага моменталните мерки кои се на сила во борба против пандемијата со корона да останат на важност до 15 јуни. Според Филипче, тоа е така со цел да се спречат групирањата во доцните часови.

Епидемиолошката состојба во државата е стабилна, бројот на активни случаи се намалува, а драстично е намален и бројот на хоспитализирани пациенти во ковид центрите на територијата на цела држава.

Филипче пред неколку дена кажа дека доколку вирусот остане со намалена преносливост можно е да дојде до промена на рестриктивните мерки.

„Комисијата за заразни болести ќе има состанок пред 15 јуни до кога важат актуелните мерки. Доколку епидемиолошката слика е ваква како што е сега, по долго време немаме прием на пациент во инфективните оделенија, можно е да дојде до промена на рестриктивните мерки“, рече Филипче.

Инаку денес има само еден нов случај на позитивен со ковид 19 во Македонија.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи