Вчера се аплицирале 9 142 дози вакцини, 1 755 граѓани добиле прва доза

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


На вакциналните пунктови во државата, заклучно со вчера, вкупно со барем една доза се вакцинирани вкупно 249 187 граѓани.

Во државата вкупно се аплицирани 399 962 дози вакцини, а ревакцинирани се 150 775 граѓани.

Во текот на вчерашниот ден, прва доза вакцина примиле само 1 755 граѓани, а ревакцина добиле 9 142 граѓани.

Со последните бројки, 48 % од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина,  42 % од населението над 65 години е вакцинирано  со барем една доза вакцина и 35 % од населението над 60 години е вакцинирано  со барем една доза вакцина.

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video