Стивна корона во Прилеп – во последната недела 10 нови случаи, но и 2 починати


Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 31 мај до 6 јуни 2021 година, во општина Прилеп имало 10 нови случаи на Ковид-19, a од последици на коронавирусот починале две лица.

Бројот на активни случаи со КОВИД-19 изнесува 32. Во болнички услови се лекуваат 4 лица, од кои двајца се на кислородна поддршка, додека на домашно лекување се наоѓаат 28 лица.

Вкупниот број на заразени од Ковид-19 изнесува 8.311, од почетокот на пандемијата од коронавирус починалe 426 лицa.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи