Администрацијата годинава ќе добие К-15 иако не одеше на работа

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Јавната администрација годинава ќе добие регрес за годишен одмор. Со ребалансот на буџетот предвидени се пари и за К-15 за административците, кои од март минтата година до скоро не одеа на работа поради мерките за заштита од Ковид-19.

Ова го соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференција за ребаланост на буџетот одговарајќи на прашање дали исплаќањето на к-15 е соодветно во време кога приватниот сектор се соочува со тешкотии во работењето и намалени плати, а и илјадници луѓе ги загубија работните места.

„Имаа разбирање за одлагање на ова мерка во 2020 бидејќи кога требаше да почне исплатата почна третиот бран на коронавирусот и беше несоодветно регресот да се исплати во време кога приватниот сектор оди со рационализација. Оваа година одлучивме да се исплати и треба да се исплати, сме го ветиле и не само што сме го ветиле потпишан е договор. Затоа се алоцирани дополнителни 230 милиони денари за оваа намена“, рече Заев.

Со ребалансот вкупната сума која се одвојува за плати на администрацијата е 31,6 милијарди денари.

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video