Најскапото паркинг место во светот чини неверојатни 1.3 милиони долари

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Паркинг простор во луксузниот станбен комплекс Монт Николсон во престижната станбена област Пик во Хонг Конг е продаден за рекордни 1.3 милиони долари.

Хонг Конг е еден од најгусто населените градови во светот, со огромен број на автомобили, што задолжително значи и проблем со наоѓањето на паркинг место. Поради тоа паркинг местата во овој град достигнуваат неверојатни суми.

Претходниот рекорд за цена на паркинг место исто така беше поставен во Хонг Конг кога една исто вакво место достигна цена од 980.000 долари во 2019 година.

Хонг Конг често е на врвот на листата на најскапи места за живот во светот. На подрачјето на Пик во мај годинава, беше поставен уште еден рекорд – изнајмените станови беа проценети на 210 илјади долари месечно.

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video